Wierzba urośnie nawet spośród patyczka gałęzi.

Wierzba wyrośnie nawet z patyczka wiktów.

Korzystając z taką okoliczność, możemy z niej skonstruować bezprecedensowego postaci płotów. Na skutek tego nasz żywopłot uzyska rzadki wygląd oraz będzie się promować pośród żywopłotów w okolicy.

Rosnące na polach oraz bagiennych torfowiskach wierzby od jakiegoś czasu zagościły w polskich botanikach. Upodobaliśmy je za specyfikę oraz spectficzne kotki. Nie są żmudne, pragną wyłącznie multum nawodnienia i nieco słońca. Dogodzą się nieomalże wszelką ziemią.


Niewiele krzewów wydoła też identycznie szybko stymulować utracone pędy oraz odrośle. Wierzby niezmiernie bezproblemowo odtwarzają także osobisty system korzeniowy. Wystarczy, że ścięty czy też nawet złapany pęd zanurzony w dżdżystej glebie po niedługim czasie ukorzeni się oraz ufunduje zaczątek nowej roślinie. Wybitna osoba wpadła na pomysł, ażeby z wierzb tworzyć zaplatane sztachety ogrodzeniowe czy płotki zatopione liśćmi. Na pewno powinno się dysponować tak wyszukane ogrodzenie. Najlepiej do zainstalowania takiego parkanu wykorzystać poniższe gatunki wierzb:

wierzba wiciowa (Salix viminalis), oznaczana konopianką, i jej rozliczne odmiany (np. Salix x smithiana)
wierzba bzowa (Salix purpurea)
wierzba wawrzynkowata (Salix daphnoides).
Każde te warianty wierzby na ogrodzenia mają nieco wzajemnych cech:

robią prostolinijne, długie oraz niezmiernie gibkie pędy – dzięki temu można łatwo nadawać kształt ogrodzenia;
prędko odrastają po skróceniu- w skrótowym terminie możemy wypleść całe przęsło na płot;
nadzwyczaj łatwo się ukorzeniają- nie potrzeba specjalistycznej kompetencji do założenia takiego płotu z wierzby.

Jak posiadamy już myśl na postać płotu, musimy dostać akuratne wierzbowe odnogi na ogrodzenie. Niestety, wytrzaśnięcie ich w wymogach prawdziwych jest problematyczne, ponieważ dziko narastające krzaki rzadko emitują nadzwyczaj długie a zarazem proste pędy. Najprzyzwoiciej jest przewidzieć prywatną miniplantację wierzby ogrodzeniowej. Na konsekwencja będzie trzeba poczekać parę lat.

W celu ujęcia plantacji wierzby na płot wyselekcjonujmy najpierw miejsce w skwerze, odrobinę przez nas nawiedzane i mało widoczne.Wiosenką, w marcu ewentualnie w kwietniu, posadźmy w ową stronę sadzonki, z jakich wybiegną tzw. rośliny mateczne.

Jak flancy użyjmy zdrewniałe wierzbowe jednoroczne gałązki długości 25-30 cm, jakie możemy zdobyć spośród dziko rosnących roślin. Zanim posadzimy należy je namoczyć na 24 godziny w głębi, tak aby się akuratnie napiły, po czym wkopać w glebę, tak aby wystawał tylko ostatni pąk. Musimy pamiętać, że rośliny szybko się gęstnieją, wskutek tego powinny rozwijać się w odstępie 30×50 cm.

Przez pierwszy rok bądź dwa pozwalamy roślinom bez ograniczeń dojrzewać, po czym ścinamy je| na wysokość około 20cm.
Dopiero po tym zabiegu wypuszczą silne, proste pędy, których wiosną kolejnego roku zdołamy wykorzystać do budowy naszego ogrodzenia. Jednoroczne witki nieczęsto przekraczają 2m, z tej przyczyny na dłuższe musimy poczekać przynajmniej jeszcze rok.

Z jednej rośliny zdobędziemy od kilku do kilkunastu witek, które można użyć do wyplecenia ogrodzenia.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s